Pokonać IBS

Przyczyny zespołu jelita drażliwego.

 Zespoł jelita drażliwego (IBS – irratable bowel syndrome) to zaburzenie  czynnościowe  układu pokarmowego, natomiast nie ma nic wspólnego z budową anatomiczną czy stanem zapalnym jelit.  Schorzenie to związane jest z nieprawidłową ruchliwością jelit, objawiające się bólami brzucha, wzdęciami czy też nieprawidłowym rytmem wypróżnień.

Leczenie zespołu jelita drażliwego ma charakter objawowy. Niestety nie ma obecnie skutecznych metod leczenie tej choroby, jednak jej objawy można złagodzić stosując leki ( rozkurczowe oraz oddziaływujące na receptory serotoninowe), odpowiednią dietę , ćwiczenia fizyczne oraz  techniki relaksacyjne. Przyjmuje się, że do podstawowych czynników nasilających objawy zalicza się: czynniki emocjonalne, dieta, leki  oraz hormony.

 

Przyczyny schorzenia:

1. Zaburzenia osi mózgowo-trzewnej

 Wiadomo, że u osób chorych umięśnione ścianki jelita zaczynają kurczyć się w odpowiedzi na niewielki, nieistotny bodziec. U osób zdrowych, aby wywołać podobną reakcję – nasilenie bodźca musi być znacznie większe. Słowem – u osób chorych jelito grube jest nadreaktywne, czyli drażliwe. Drogi nerwowe, które prowadzą z jelit do mózgu przekazują znacznie silniejsze bodźce, niż w przypadku osób zdrowych.Prawdopodobnie na poziomie mózgu percepcja tych sygnałów też nie jest prawidłowa, ośrodki centralne są „zdezorientowane” i, być może, same cechują się jakimś rodzajem nadwrażliwości.  Co do zasady praca jaką wykonują nasze jelita  nie jest odczuwana przez naszą świadomość.  Zdarza się jednak, że ten mechanizm zawodzi na drodze mózgowo-trzewnej i wówczas ośrodki nerwowe nie hamują bodźców czuciowych.

2.     Wpływ czynników emocjonalnych na ibs.

Obserwuje się, że część  pacjentów z zespołem jelita drażliwego cierpi  na zaburzenia depresyjne, nerwice,  fobie, zaburzenia lękowe oraz syndrom  stresu pourazowego.  Taką zależność pomiędzy funkcjonowaniem układu pokarmowego, a problemami emocjonalnymi odkryli naukowcy. Właśnie z tego powodu tak ważne są techniki relaksacyjne, a nawet terapia u psychologa czy psychiatry mająca za zadania ograniczenie negatywnego wpływu stresu na ciało i psychikę.  Niektóry pacjenci z IBS wydają się uczyć nieprawidłowych zachowań chorobowych, objawiających się tym, że eksponują konflikty emocjonalne w postaci dolegliwości z układu pokarmowego np. w postaci bóli brzucha. Jednak należy podkreślić,  że stres i zburzenie psychiczne nie zawsze wiążą się z występowaniem nawrotów tej choroby.

3.      Znaczenie Serotoniny  w występowaniu zespołu jelita drażliwego.

Na podstawie najnowszych badań przyjmuje się, że za nieprawidłowe funkcjonowanie perystaltyki jelit oraz nadmierne odczuwanie bólu odpowiadają zaburzenia  poziomu serotoniny (5HT) w układzie pokarmowym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że serotonina to związek produkowany  też w naszych jelitach, a nie tylko w mózgu, a ponieważ nie ma innego sposobu, aby tą serotoniną tam wprowadzić stosuje się antydepresanty, które zmuszają organizm ludzki do jej produkcji.

4.      Zaburzenia układu nerwowego

Ruchy jelit sterowane są przez układ nerwowy, ponadto jakby tego było mało można nawet posunąć się do stwierdzenia, że nasze jelita posiadają wewnętrzny  rozrusznik sterujący. Układ enkefalinergiczny zawiera receptory, które pobudzają motorykę jelit lub na odwrót ją hamują.

 5.      Uwarunkowania genetyczne,  wpływ hormonów i czynników zapalnych.

Wiele wskazuje też na to, że to schorzenie może mieć też uwarunkowania genetyczne. Stwierdzono, że zespół jelita drażliwego jest chorobą, która występuje u osób spokrewnionych genetycznie.  Po drugie u niektórych kobiet nadwrażliwość jelita jest uwarunkowana ze zmianami hormonalnymi wywołanymi miesiączką.Choć rozpoznanie zespołu jelita drażliwego wymaga odróżnienia go od stanów zapalnych i inwazji pasożytniczych, to w ostatnich latach zauważono, że u niektórych chorych objawy zespołu mogą wystąpić bezpośrednio po infekcji bakteryjnej lub inwazji pasożytniczej. Jest to tzw. poinfekcyjny zespół jelita drażliwego

 

6.      Dysbioza jako czynnik warunkujący IBS według medycyny naturalnej.

Dysbioza jest niczym innym  jak zaburzeniami mikroflory w naszym układzie pokarmowym.  W naszych jelitach żyją pożyteczne symbiotyczne bakterie, które dbają o prawidłowe trawienie i zdrowie błon śluzowych naszych jelit, dlatego też tak ważne jest stosowanie w tej chorobie probiotyków. Mikroubytki w błonie śluzowej powstałe wyniku np. nadużywania leków czy środki chemiczne w żywności przyczyniają się do nadwrażliwości i pogorszenia perystaltyki jelit.

 Zarówno objawy  choroby jak i czynniki je wywołujące są inne dla każdego pacjenta. Brak jednoznacznej przyczyny  utrudnia walkę z tą uciążliwą chorobą, bądźmy jednak dobrej myśli i wierzmy, że wraz z postępem współczesnej medycyny odkryta zostanie prawdziwa przyczyna, a co z tym idzie skuteczny lek.

 

 

 

 

Reklamy

14/12/2009 - Posted by | Przyczyny zespołu jelita drażliwego |

4 Komentarze »

 1. […] przyczynach IBS szerzej napisane w innym wątku znajdującym się na stronie https://jelitowo.wordpress.com/2009/12/14/przyczyny-zespolu-jelita-drazliwego/. Jeśli przeczytacie najpierw wątek o genezie tego schorzenia, będzie wam łatwiej ją […]

  Pingback - autor: W jaki sposób jest kształtuje się świadomość społeczeństwa na temat zespołu jelita drażliwego? « Pokonać IBS | 17/01/2010 | Odpowiedz

 2. Dziękuję, za bardzo ciekawe informacje dotyczące zespołu jelita drażliwego. Na niektóre prawdopodobne przyczyny, nawet nie zwracałam uwagi. Ku memu zadowoleniu, pojawia się coraz więcej artykułów poruszających ten problem zdrowotny. Ostatnio natrafiłam również na wiele pozytywnych opinii (także dwóch lekarzy) dotyczących stosowania miodu Manuka, jako środka wspomagającego leczenie drażliwego jelita.

  Komentarz - autor: maralena | 18/07/2010 | Odpowiedz

 3. Ciekawa napisane. Moim zdaniem uwarunkowanie genetyczne ma szczególne znaczenie. Moja mama ciągle cierpi z powodu różnych problemów jak wypróżnianie, wzdęcia, chociaż nigdy nie nazywa tego po imieniu. Mnie również doskwiera IBS.

  Komentarz - autor: Zespół Jelita Drażliwego | 06/03/2011 | Odpowiedz

 4. Aw, this was an extremely nice post. Tking the time and actual effort to crreate a good article… buut what can I say… I hesitate a whple lot and don’t seem to get nezrly anything done.

  Komentarz - autor: aleman eventos | 02/05/2017 | Odpowiedz


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: